Hayatın içinde her telden bir adam: Turist Ömer

turist-omer-selami

Sadri Alışık, (5 Nisan 1925 – 18 Mart 1995) tarihleri arasında yaşamış Türk sinemasının en büyük aktörlerinden biridir. Filmlerinde yarattığı karakterler, kendine ait ses tonu ile kendini seslendirmesi ve efkar telinden şarkılar söylemesi ile gönüllerde taht kurmuş bir gönül adamıdır aynı zamanda.

1964 yılında bir inşaat işçisinden aldığı şapkasının altına sığdırdığı Turist Ömer karakteriyle kendini milyonlara tanıtmayı başarmış, daha sonra oynadığı filmlerle başarılarına başarı katmış, çok sevdiği sanatçı dostu Ayhan Işık’la olan muhabbeti ve sıkı aile bağları ile de pek çok insanın örnek aldığı bir sanatçı haline gelmiştir.

Sadri Alışık, Türk halkının filmlerinde kendini bulduğu bir sanatçıdır. İçinden geleni söyler, asla yapmacık değildir. Oynadığı her rolü gözleri ve sözleriyle oynar, bir sahnedeki bakışları ile diğer sahnedeki bakışları asla birbirini tutmayacak kadar fevkalade yapar mesleğini…

Felsefe akımına “Sadri Alışık Edebiyatı” sözcüğünü kazandırmış olan usta aktörün doğaçlama replikleri, film çevirdiği yıllardan bu zamana kadar dilden dile dolaşarak ulaşmayı başarmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s